THE ROSE BOWL AWARDS 2021

Nominees and Winners of the Previous Seasons

chrisharrisdame2.jpg

The Chris Harris Award for Best Variety/Revue/Pantomime

WINNER 

Bath Theatre School - Theatre Unboxed, Celebrating the Return of Theatre

NOMINEES

Bath Theatre School - Theatre Unboxed, Celebrating the Return of Theatre

Thornbury Musical Theatre Group – Sleeping Beauty 

first-corporate.jpg

First Corporate Award Coup De Theatre 

WINNER 

Bonzo Productions – The Sound of Music – Entrance of Nuns

NOMINEES

Bonzo Productions – The Sound of Music – Entrance of Nuns

Thornbury Musical Theatre Group - Barnum – Immersive Pre-Show Theatre Experience

Spirolux Main Rose Bowl Facebook profile pic.png

Spirolux Award for Technical Achievement 

WINNER 

Clevedon Light Opera Club – Shrek the Musical – Staging

NOMINEES

Clevedon Light Opera Club – Shrek the Musical – Staging

Curtain Up Theatre School – Legally Blonde Jr.

TinkCo - Big Fish – Set/AV Design

Yeovil Amateur Operatic Society – Chitty Chitty Bang Bang – Flying Car

dreamstime_xl_3695706.jpg

David Higson Award for Best Supporting Actor (Dramatic Production)

WINNER 

Rob Pardoe as Albert the Horse – Wind in the Willows – Actonians Drama Group

NOMINEES

Rob Pardoe as Albert the Horse – Wind in the Willows – Actonians Drama Group

download.png

Quartet Community Foundation Award for Best Supporting Actress (Dramatic Production)

WINNER 

Vikie Meachin as Daria Chase – The Game’s Afoot – The Oldland Players

NOMINEES

Vikie Meachin as Daria Chase – The Game’s Afoot – The Oldland Players

20727987_1397681670328663_1449016048556845704_n.jpg

Solutions On Stage Award for Best Supporting Actor (Musical Production)

WINNER 

Harvey Causley as Andre Thibault – Dirty Rotton Scoundrels – Axminster Musical Theatre

NOMINEES

Harvey Causley as Andre Thibault – Dirty Rotton Scoundrels – Axminster Musical Theatre

Harry Wright as Judd Fry - Oklahoma - Centre Stage

M2W15x6H_400x400.jpg

Towergate Insurance Award for Best Supporting Actress (Musical Production)

WINNER 

Emma Griffiths as Lina Lamont – Singin’ in the Rain – Bristol Amateur Operatic Society

NOMINEES

Robin Brakstad as Jolene Oakes – Dirty Rotten Scoundrels – Axminster Musical Theatre

Jenny Nixon as Mother Abbess - The Sound of Music - Bonzo Productions

Emma Griffiths as Lina Lamont – Singin’ in the Rain – Bristol Amateur Operatic Society

Katie Webb as Daphne Fritters – Dick Barton – Sodbury Players

Frankie Le Bon as Josephine Bloom – Big Fish – TinkCo

Kirstine Champion as Baroness Bomburst – Chitty Chitty Bang Bang – Yeovil Amateur Operatic Society

dreamstime_xl_3695706.jpg

Walter Hawkins Award for Creativity and Design

WINNER 

Bristol Musical Youth Productions - Elf – Make Up/Costume 

NOMINEES

Bath Operatic & Dramatic Society - Legally Blonde – Choreography

Bristol Musical Youth Productions - Elf – Make Up/Costume 

Clevedon Light Opera Club – Shrek the Musical – Props/Make up/Costume

Thornbury Musical Theatre Group - Barnum – Set/AV/Costume

Zenith Youth Theatre Company - Pinocchio – Costume/Make Up/Props

download.jpg

CH & HH Consultancy Award for Best Publicity Material

WINNER 

TAOS Musical Theatre – Little Shop of Horrors

NOMINEES

Athenaeum Limelight Players – Blackadder II

Bristol Amateur Operatic Society – Singin’ in the Rain

Clevedon Light Opera Club – Shrek the Musical

St Philip & St James Church Drama Group – Snow White

TAOS Musical Theatre – Little Shop of Horrors

Yeovil Amateur Operatic Society – Chitty Chitty Bang Bang

dreamstime_xl_3695706.jpg

Pamela Southern Award for Best Actor (Youth Production)

WINNER 

John Gompels as Buddy - Elf - Bristol Musical Youth Productions

NOMINEES

John Gompels as Buddy - Elf - Bristol Musical Youth Productions

Braden Jukes as Benedict - Much a Shoo Be Doo About Nothing – Courage Performers

Toby Fox-Evans as Emmett - Legally Blonde Jr – Curtain Up Theatre School

dreamstime_xl_3695706.jpg

Barbera Macrae Award for Best Actress (Youth Production)

WINNER 

Amelia D’Ademo as Elle – Legally Blonde Jr – Curtain Up Theatre School

NOMINEES

Amelia D’Ademo as Elle – Legally Blonde Jr – Curtain Up Theatre School

Lily Smith as Wendla – Spring Awakening – Zenith Youth Theatre Company

dreamstime_xl_3695706.jpg

Jean Fennell Award for Best Youth Production

WINNER 

Zenith Youth Theatre Company – Pinocchio

NOMINEES

Zenith Youth Theatre Company - Pinocchio

Zenith Youth Theatre Company - Spring Awakening

dreamstime_xl_3695706.jpg

Joan Hawkins Award for Best Shakespeare, Classic or Restoration Play

WINNER 

The Cotswold Players - Julius Caesar

NOMINEES

The Cotswold Players - Julius Caesar

Courage Performers – Much a Shoo Be Doo About Nothing

dreamstime_xl_3695706.jpg

Linda Evans Award for Best Opera or Light Operatic Production

WINNER 

Bath Gilbert & Sullivan Society – Iolanthe

NOMINEES

Bath Gilbert & Sullivan Society – Iolanthe

Bevan-Brittan-logo.png

Bevan Brittan LLP Solicitors Award for Best Actor (Dramatic Production)

WINNER 

Mike Haslett as Dafydd – A Chorus of Disapproval – St Albans Players

NOMINEES

Roger Chadbourne as Tom – Table Manners – Amateur Players of Sherborne

Adam Healey as Cyrano – Cyrano de Bergerac – Kelvin Players Theatre Company

Mike Haslett as Dafydd – A Chorus of Disapproval – St Albans Players

Alan Coles as Sidney Bruhl – Deathtrap – Taunton Thespians

Stephen Coles as Felix Geisel – The Game’s Afoot – The Oldland Players

dreamstime_xl_3695706.jpg

Eileen Hartley Hodder Award for Best Actress (Dramatic Production)

WINNER 

Lydia Marsh as Blanche Dubois – A Streetcar Named Desire – Bath Operatic & Dramatic Society

NOMINEES

Bev Taylor-Wade as Sarah – Table Manners – Amateur Players of Sherborne

Lydia Marsh as Blanche Dubois – A Streetcar named Desire – Bath Operatic & Dramatic Society

Jude Bucklow as Medea – Medea – Bradfordians Dramatic Society

Gill Cowen as Hazel – The Children – Kelvin Players Theatre Company

dreamstime_xl_3695706.jpg

Bernard Fennell Award for Best Actor (Musical Production)

WINNER 

Nick Harris as Caractacus Potts – Chitty Chitty Bang Bang – Yeovil Amateur Operatic Society

NOMINEES

Richard Murray as The Captain – The Sound of Music - Bonzo Productions

Conner Vickery as Cosmo Brown – Singin’ in the Rain – Bristol Amateur Operatic Society

Simon Vardakis as Barnum – Barnum – Thornbury Musical Theatre Group

Martin Whiteley as Edward Bloom – Big Fish – TinkCo

Nick Harris as Caractacus Potts – Chitty Chitty Bang Bang – Yeovil Amateur Operatic Society

George Miles as Shrek - Shrek - Bath Light Operatic Group

dreamstime_xl_3695706.jpg

Melanie Evans Award for Best Actress (Musical Production)

WINNER 

Laura Coates as Sandra Bloom – Big Fish – TinkCo

NOMINEES

Grace Hawker as Maria - The Sound of Music - Bonzo Productions  

Laura Coates as Sandra Bloom – Big Fish – TinkCo

Sarah Andrew as Maria – The Sound of Music – Yeovil Amateur Operatic Society

dreamstime_xl_3695706.jpg

John Coe Award for Best Dramatic Production

WINNER 

Amateur Players of Sherborne - Table Manners

NOMINEES

Amateur Players of Sherborne - Table Manners

The Oldland Players - The Game’s Afoot

download (1).png

The Evening Post Award for Best Musical Production

WINNER 

Yeovil Amateur Operatic Society – Chitty Chitty Bang Bang

NOMINEES

Bonzo Productions - The Sound of Music

Clevedon Light Opera Club - Shrek the Musical

TinkCo - Big Fish

Yeovil Amateur Operatic Society - Chitty Chitty Bang Bang

Yeovil Amateur Operatic Society - The Sound of Music

Bath Light Operatic Group - Shrek the Musical

lockdown-5551899_1920-800x0-c-default.jpg

The Lockdown Award (One-Off Award)

WINNER 

Cotswold Players

NOMINEES

Frome Drama Group

St Philip & St James Church Drama Group

Thornbury Musical Theatre Group